"כשבאים לשמור אז אני יכול לישון בלילה"

כשעמנואל וכרמית בן צור הגיעו לאזור מכמנים לפני מספר שנים במטרה להתיישב ולטפח שטח חקלאי, הם לא תפסו את גודל האתגר.
בראיון מרגש מספר לנו עמנואל על הקשיים, האתגרים ועל משמעות העזרה של מתנדבי "השומר החדש".

חייו של חקלאי בישראל של היום רוויים בקשיים ומכשולים. חקלאים סובלים באופן תדיר מגניבה ושוד של בעלי חיים, יבולים וציוד חקלאי, פגיעה במטעים, בשדות, ברכוש חקלאי ובגדרות שטחי המרעה, הריגת בעלי חיים, הצתת שדות, מזון לבעלי חיים וציוד חקלאי, וסחיטה באיומים של חקלאים, בוקרים ונוקדים לתשלום דמי חסות.


השנה הראשונה של עמנואל וכרמית בן צור במכמנים, יישוב קהילתי בגליל התחתון, היתה קשה במיוחד: "הימים היו קשים והלילות יותר, לא הכרתי את האזור ועוד לא היתה כ"כ עזרה. זה היה יותר ניסוי וטעייה" מספר עמנואל. "הדיר נמצא במקום אחד ושטח המרעה במקום אחר ואני מחלק את היממה בין שניהם. יש טיפול אינטנסיבי בבע"ח ובעיות של גניבות בכל האזור ואני לא יכול להביא עובדים כי המצב הכלכלי לא מאפשר. בקיצור, בהתחלה היה לי מאוד קשה".

 
אצל עמנואל וחקלאים רבים אחרים נוצר מצב בו העבודה הקשה במהלך היום והשמירה על השטח בלילה מביאים לימים שלמים ללא שינה אמיתית או זמן פנוי לבלות עם המשפחה. ההתמודדות היומיומית הזו מלווה בייאוש ותסכול. 

בארבע השנים האחרונות, עמנואל מקבל עזרה מהמתנדבים שלנו: "כשבאים לשמור אז אני יכול לישון בלילה. לפעמים אני אפילו לא רואה אותם. אבל אני יכול להגיד שעצם הנוכחות שלהם גורמת לי להבין שאני לא לבד. הם מייצרים נוכחות בשטח שמרתיעה גנבים וגם מהווים כח עבודה שיכול לקדם דברים".
 

 


עמנואל וחקלאים רבים עומדים פעמים רבות בפני בחירות בלתי אפשריות: "לפעמים אין מה לאכול וקונים קודם לדיר ורק אז לבית, וגם יש גנבים וזאבים טורפים...אני מסתכל על חקלאים בעבר שלא היה להם את השומר ולא מבין איך הסתדרו. לבד, לא משנה כמה אני מגן טוב, זה לא יכול להחזיק לאורך זמן. מבחינה כלכלית המדינה הולכת נגדנו, ולא חסרים לנו שונאים מבית וחוץ. אז צריך ארגון שבא ועוזר קצת. גם אם זה מעט. זה מחמם את הלב שאתה לא ממש בודד".

סיפורו של עמנואל הוא רק דוגמא אחת לחשיבות ההתנדבות בשמירה. המתנדבים מייצרים נוכחות בשטחים החקלאיים שמפחיתה את הפשיעה, מסייעים לחקלאים להגן על השטחים הפתוחים בנגב ובגליל, מחזקים את רוחם ומאפשרים להם מעט מנוחה.

חברים, האחיזה של החקלאים על הקרקע חיונית כדי לשמור את השטחים הפתוחים וכדי למנוע הפקרות והשתלטות על הקרקע. מעבר לקשיים הכלכליים ההיבט המוראלי הוא חשוב עבור כל אחד מהחקלאים שלנו כדי להיאבק ולהישאר על שטח המרעה למרות כל האיומים.

אנחנו קוראים לכם להצטרף אלינו ולעזור לחקלאים נוספים לישון בשקט בלילה! אנחנו מאמינים שזו התרומה שלנו כדי לשמור על השטחים הפתוחים. ההתנדבות מיועדת לנשים וגברים מגילאי 21 ומעלה ששירתו בשירות לאומי או צבאי ואין צורך בניסיון או הכשרה קודמים.

למידע נוסף על התנדבות, הקליקו כאן

להתנדבות בשמירה בנגב: כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת

להתנדבות בשמירה בגליל: כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת