על משה רבנו כמודל למנהיגות חזקה

"חלוץ הוא אדם שראשו בשמיים ורגליו נטועות עמוק באדמה" (לוי אשכול)

סיפור יציאת מצרים מלמד אותנו הרבה מאוד על מנהיגות מוצלחת. מסיפור צמיחתו של משה רבנו למנהיג המוערץ של בני ישראל אנו מבינים כי מנהיג אמיתי הוא אותו אדם שמצליח להתרומם מעל המציאות היום יומית ולראות את התמונה הכללית, ומתוך המקום הזה לקבל החלטות גדולות עבור הקבוצה כולה. וזאת, אולי דווקא משום שלא גדל ממש כאחד העם, אלא בצורה מעט נבדלת וייחודית אשר הכשירה אותו למנהיגותו.

כלומר, מתוך בחינת אופן פעולתו של משה רבנו אנו למדים כי המנהיג האידאלי הינו בעל תכונות אופי ואיכויות הקשורות למקום בו גדל ובגר. כפי שטוען המהר"ל, על מנת לראות את הקושי והמצוקה האמיתיים של בני עמו, משה היה חייב להיות "נישא ורם" מהם. עם זאת, איננו יכולים לשכוח כי למשה היתה גם היכולת, או התכונה, החשובה לא פחות, לשתף את בני ישראל בהחלטותיו ולשדר להם מסר של אכפתיות ואמפטיה, ואף לשמש להם כסנגור מול ה' בעיתות הצורך. אלו שתי תכונות ששילובן יחד הוא מתכון מנצח למנהיגות מוצלחת וחזקה.
 


יותר מעשים, פחות דיבורים

פרשנים וחוקרים רבים ניסו לנתח ולהבין את מודל המנהיגות של משה רבנו. מירון הכהן טוען במאמרו "הרועה ומטהו – מנהיגות בתנ"ך" כי סגנון המנהיגות של משה אופיין בהעדפת מעשים על פני דיבורים. חוקרים אחרים דנו בשאלה עד כמה אקטיבי היה אופן תפקודו של משה כמתווך בין ה' לעם ישראל, לאור העובדה שקיבל תמיד הנחיות מלמעלה ו"רק" העביר אותן לעם. אבל כיום ברור כי משה לא הסתפק רק בהעברת היעדים והאינפורמציה לעם, אלא נדרש למצות ולהוכיח את כל יכולותיו כמנהיג כדי לעמוד במשימותיו בביצוע המשימות  - שהרי ה' אמנם התווה את המטרות והדרישות הכלליות, אך לא נתן למשה הנחיות מדוייקות כיצד להוליך את בני ישראל במדבר ולהכניסם לארץ. כך או כך, אין ספק כי משה רבנו היה מנהיג בכל רמ"ח איבריו, ולמעשה הקדיש את כל חייו למשימה חשובה ומיוחדת זו – וכנראה ממש נולד לכך.


מנהיגות בימינו

בזוכרנו את משה, אנו מייחלים שיקומו סביבנו יותר ויותר מנהיגים ברוחו, הלוקחים אחריות על עצמם ועל סביבתם, ויחתרו קדימה באומץ ותוך שיתוף בהחלטות, מתן עזרה, תמיכה ואמפתיה לכל אלה המצויים באחריותם.

לקחנו על עצמו לקדם משימה חשובה זו בקרב הדור הצעיר בישראל, ולשם כך הקמנו 2 תכניות חינוכיות כדי להכשיר את דור העתיד של ישראל.
תכנית המנהיגות, המיועדת לצעירים בוגרי תיכון ופועלת במסגרת שנת שירות. מטרת תוכנית קדם-צבאית זו היא לתת מענה למציאות בשטח ולאתגרי התקופה, תוך בניית דור הפועל להגשמת הרעיון הציוני. 
במסגרת התוכנית מקיימים החניכים שגרת חיים של עבודה חקלאית, למידה, שמירה וחיי קבוצה, תוך ליווי אישי והדרכה קבוצתית. התוכנית מכווינה את בוגריה לחטיבת הנח"ל לשירות צבאי משמעותי בגדס"ר, בפיקוד ובקצונה. בסוף התקופה יוצאים הבוגרים לפרקי משימה לאומית לחיזוק ההתיישבות והחקלאות בגליל ובנגב במסגרת השומר החדש.

תכנית חדשה וחלוצית, אדם ואדמה
- מצמיחים מנהיגות עם שורשים. ה
תכנית מיועדת לבני נוער בכיתוב י'-יב' ומשלבת לימודים לבגרויות בשילוב עם עבודה חקלאית, למידה ערכית ומשמעותית וחיים בקבוצה. התכנית הוקמה על מנת להקנות לבני נוער כלים מעצימים למנהיגות, הובלה ומצוינות דרך ערכי הציונות ואהבת הארץ ובאמצעות התמודדות עם אתגרים חינוכיים. זוהי תכנית ראשונה מסוגה ואנו מאמינים שחיבור בני הנוער לאדמה, לאהבת הארץ ולערכים של אחריות, ערבות הדדית ומעורבות יצמיחו את דור המנהיגים הבא של ישראל שיוביל את חיינו בכל התחומים.

 

 
<< התחלה < הקודם 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 הבא > סיום >>